Gdy kurs nauki jazdy samochodem zostaje ukończony a młody człowiek otrzymuje dokument prawo jazdy, przychodzi czas na faktyczną naukę jazdy i nabywanie doświadczenia. W bardzo podobnej sytuacji znajdują się też osoby, które co prawda wiele lat temu zdały egzamin na prawo jazdy, jednak z różnych przyczyn nie jeździły samochodem i muszą sobie wszystko przypomnieć. Pierwsze samodzielne jazdy, bez instruktora z boku bywają bardzo stresujące, jednak z pewnością można sobie z tym poradzić. Warto na przykład pomyśleć o tym, że każdy kierowca, którego mijamy na drodze kiedyś też się uczył jeździć i popełniał te same błędy co początkujący kierowca. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych rad, które pomogą w miarę szybko przejść przez proces samodzielnej nauki jazdy.
Wybierz odpowiedni samochód do nauki jazdy. Najlepiej jest się uczyć jeździć samochodem małym, własnym oraz w dobrym stanie technicznym. Oczywiście nie każdy będzie miał możliwść spełnić wszystkie te warunki. Jeśli jednak ktoś w tym samym czasie nabywa swój pierwszy samochód to warto wybrać taki, który nie będzie zbyt duży. Przede wszystkim nie warto uczyć się jeździć samochodami bardzo wysłużonymi, które mają niesprawne hamulce, zużyte sprzęgło czy cieżko wchodzące biegi. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, bo ludzie z otoczenia podsuwają takie pomysły i proponują nawet użyczenie starego samochodu, którego nie będzie szkoda w razie obcierki. Zdecydowanie należy tego unikać, gdyż nauka powinna odbywać się na sprawnym samochodzie.
Stopniowo to słowo, które powinni zapamiętać wszyscy początkujący kierowcy. Nigdy nie należy rzucać się na głęboką wodę. Najpierw należy odbywać jazdy krótkie i w miejscach, gdzie jest mały ruch samochodów. W pierwszym etapie uczymy się jeździć w świetle dziennym. Należy wybierać pory małego ruchu a więc wczesne godziny poranne oraz jazda w niedziele. Pierwsze jazdy warto zaczynać od mało uczęszczanych parkingów, następnie można jeździć po osiedlowych uliczkach i drogach gminnych na terenach wiejskich. Później stopniowo można wjeżdżać do małych miast, następnie do większych i na końcu na autostradę, która jak wiadomo wymaga swobodnej jazdy przy wyższych prędkościach. Jeśli chcesz się nauczyć jeździć samodzielnie nie zabieraj ze sobą nikogo. Znajomi czy rodzina mogą się przydać do objaśnienia niejasności np. co do przepisów ale nie należy ich zabierać ze sobą. Tylko samodzielna jazda pozwala na wzięcie całkowitej odpowiedzialności i maksymalne skupienie się na drodze. Gdy jedziemy z kimś, podświadomie liczymy na podpowiedź, mamy pewną asekurację a to przecież my sami mamy stać się niezależnymi kierowcami.
Zielony listek. Oznaczenie typu zielony listek nie jest dzisiaj obowiązkowe, jednak warto rozważyć wyposażenie swego auta w ten znak, który informuje innych, że auto prowadzi osoba, która dopiero się uczy. Taki zielony listek można kupić w sklepach motoryzacyjnych oraz w sklepach internetowych. Kosztuje od 20 do 30 zł. Może to być etykieta na magnes, którą łatwo zdjąć w sytuacji, gdy dany samochód prowadzi inny kierowca. Jeżdżenie samochodem z zielonym listkiem sprawia, że część kierowców za samochodem pozostawia większy odstęp. Bywają oni też bardziej wyrozumiali, gdy młody kierowca wolno wykoje manewry, wjedzie w drogę z zakazem wjazdu albo wtedy, gdy zgaśnie mu silnik.