Smart dom w ostatnich latach zyskuje na popularności i coraz częściej staje się rozwiązaniem wybieranym przez Polaków. Pod pojęciem inteligentny dom należy rozumieć automatyczne zarządzanie wszystkimi systemami, które instalowane są w budynku. Dzięki temu można oszczędzać energię i przede wszystkim żyć wygodniej.
Na czym polega smart dom?
O inteligentnym domu możemy mówić wtedy, gdy wyposażony jest on w system integrujący inne systemy w jedną całość. We współczesnych domach są rozbudowane systemy oświetlenia, ogrzewania, chłodzenia. Ponadto instalowane są rolety, bramy elektryczne, systemy alarmowe. Wykorzystywane są też inteligentne urządzenia takie jak roboty sprzątające. Dzięki smart dom można mieć to wszystko w jednym systemie. W jego skład wchodzą między innymi liczne czujniki a to ułatwia zarządzanie poszczególnymi urządzeniami. Wychodząc z domu można tak ustawić system alarmowy, że samoczynnie zasłonią się rolety, obniżona zostanie temperatura w zimie a robot sprzątający zacznie działać o określonej godzinie. Z kolei gdy domownicy wracają, dom zaczyna być przygotowywany do komfortowego mieszkania i wszystko to dzieje się automatycznie. Zarządzanie domem może odbywać się z poziomu jednej aplikacji, na którą przychodzą na przykład powiadomienia o usterce czy konieczności wymiany filtrów. Rozwiązania typu smart dom zwiększają komfort, bezpieczeństwo i ograniczają zużycie energii elekrycznej.
Co warto wiedzieć o systemach smart dom?
Niektórzy sądzą, że tego rodzaju systemy instaluje się tylko w nowo budowanych domach. Tymczasem mogą one bez przeszkód działać także w już istniejących budynkach. Najwygodniej jest oczywiście wdrażać takie rozwiązania przed okablowaniem domu, bo będzie można je estetycznie zamaskować. Warto podkreślić, że na późniejszych etapach stworzenie systemu smart dom również jest możliwe. Dzięki inteligentnym systemom można między innymi obniżać temperaturę powietrza, włączać w określonym momencie urządzenie, które nawilży albo wysuszy powietrze, zależnie od aktualnych wymagań. W domach użytkowanych przez wiele osób, bardzo wygodne jest także to, że można ustawić inną temparaturę w łazience, sypialni czy salonie. Jeśli chodzi o koszty zainstalowania takiego systemu to zaczynają się one już od około 20 000 złotych w obiektach typu apartament. Oczywiście w dużych domach jednorodzinnych będą one odpowiednio wyższe. Warto podkreślić, że zastosowanie inteligentnych rozwiązań bardzo podnosi poziom bezpieczeństwa, szczególnie wtedy, gdy na posesji nie ma domowników. Gdy wystąpi zagrożenie, system może zareagować w taki sposób, że zapalone zostaną światła, pojawi się sygnał dźwiękowy albo zostanie uruchomiona dodatkowa blokada drzwi.