Każdy z nas raz na kilka lat musi przeprowadzić remont mieszkania. Dodatkowo podobne prace trzeba wykonać zwykle wtedy, gdy nabywa się lokal w stanie deweloperskim. Po wykonaniu remontu zwykle jesteśmy bardzo zadowoleni, bo uzyskujemy piękne i praktyczne wnętrza. Droga do takiego efektu bywa jednak wyboista. Sprawdźmy więc, na co warto uważać podczas przeprowadzania remontu.
Dlaczego wiele osób nie lubi remontów?
Remonty zwykle są drogie i problematyczne. Pochłaniają mnóstwo czasu i energii. Każdy remont wprowadza dość duże zamieszanie w życie rodziny, bo powoduje pewne ograniczenia. Wreszcie urządzanie mieszkań wymaga podejmowania szeregu ważnych decyzji. Nie jest to łatwe, bo zazwyczaj osoba, która chce odmienić swoje mieszkanie, ma ograniczoną wiedzę w tym zakresie. Domowy remont bardzo często wyłącza rodzinę z normalnego funkcjonowania, wymusza czasową przeprowadzkę czy choćby stołowanie się w innym miejscu. Jest jednak kilka dobrych sposobów na to, by sprawić aby remont stał się mniej uciążliwy.
Najczęstsze problemy remontowe
Aby remont nie przysporzył zbyt wielu problemów warto się do niego przygotować. Zdecydowanie nie poleca się wykonywania spontanicznych remontów bez wcześniejszego zbadania rynku i zaplanowania pracy. Jednym z pierwszych i najważniejszych działań jest zabezpieczenie budżetu na remont. Każdy, kto przygotowuje się do takiego przedsięwzięcia, powinien być świadomy tego, że remont zawsze kosztuje co najmniej 30% więcej niż na wstępie zakładamy. Niezbędne jest więc wykonanie choćby ogólnego kosztorysu. Na koszty remontu składać się będą wynagrodzenia dla ekip fachowców oraz zakupy materiałów wykończeniowych i artykułów do wyposażenia wnętrz. Zawczasu więc trzeba zdecydować czy remont wykonujemy samodzielnie czy zlecamy pracę fachowcom. Zdecydowanie poleca się korzystanie z usług wykwalifikowanych ekip remontowych, które wykonają pracę szybko i dokładnie. Aby jednak taką ekipę znaleźć trzeba pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, bo najlepsi fachowcy mają wypełniony kalendarz na kilka miesięcy do przodu. Następnie należy zaplanować co dokładnie będzie wykonane i dopiero później można próbować szacować koszty remontu.W tym celu najlepiej udać się do sklepów stacjonarnych z artykułami budowlanymi a jeśli nie mamy takiej możliwości, to ceny można sprawdzić w sklepach internetowych.
Przy przeprowadzaniu remontu bardzo ważną rolę odgrywa czas. Tutaj podobnie jak przy kosztorysie trzeba zakładać pewien margines błędu. Jeśli fachowcy stwierdzą, że remont potrwa 2 tygodnie najlepiej nastawić się, że będą to trzy tygodnie. Przy remontach zawsze mają miejsce zdarzenia nieprzewidziane, które opóźniają pracę. Trzeba liczyć się z tym, że sklep nie dowiezie na czas takich artykułów jak: drzwi, parapety czy armatura. W czasie prac na przykład łazienkowych mogą pęknąć płytki i okaże się, że brakuje nam materiału. Właśnie dlatego przy zakupach trzeba brać pod uwagę pewien zapas. Równie często zdarza się, że trzeba mocno zmodyfikować swoje plany, bo dany materiał jest w ogóle niedostępny i trzeba kupić inne drzwi czy panele podłogowe.
Jakie jeszcze przeszkody mogą wystąpić przy remoncie?
Należy pamiętać, że bardzo zawodny jest zwykle czynnik ludzki. Mnóstwo kłopotów przysparzają zwykle fachowcy, którzy nie dotrzymują terminów, nie zjawiają się na czas albo co gorsze nie odbierają telefonów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji zawsze należy podpisywać na piśmie umowę o współpracy, w której będzie opis kar za nienależyte wykonanie prac. Remont wiąże się też niemałym stresem. Gdy sprawy nie idą po myśli, wielu osobom puszczają nerwy. Nie warto jednak kłócić się z małżonkiem o kolor ścian czy układ półek. Natomiast jeśli fachowcy odmawiają wykonania prac tak jak obiecywali na początku, to tu zdecydowanie należy zachować stanowczość i wykazywać się asertywną postawą.
Wiele osób denerwuje się także tym, że remont ostatecznie kosztuje tak drogo. Niestety ale za solidne płytki, meble czy piękne oświetlenie trzeba odpowiednio dużo zapłacić. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wybrane rozwiązania mają nam służyć przez lata i gdy teraz zapłacimy więcej, to dłużej będziemy mogli cieszyć się z funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni.