Zakup okien do domu czy mieszkania dla wielu osób jest dużym wyzwaniem. Jeśli ktoś wcześniej nie zetknął się z tym produktem może nie wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie. Poniżej zamieszczamy krótki poradnik pomocny przy zakupie okien.
Gdzie kupić okna do domu?
W Polsce prowadzi działalność wielu dobrych producentów okien. Z pewnością taką firmę będzie można znaleźć także w najbliższej okolicy. Warto wcześniej popytać o opinie znajomych oraz odwiedzić witrynę firmową wybranego producenta. Kupowanie okien lokalnie ma tę zaletę, że później łatwiej będzie skorzystać z usług serwisowych. Oprócz tego okna sprzedawana są w punktach dealerskich, które oferują stolarkę od różnych producentów. Niektóre typowe okna można kupić także w Internecie oraz na składach budowlanych.
Na jakie parametry należy zwracać uwagę wybierając okna?
Na wstępie warto przyjrzeć się temu, jak wygląda profil okienny. Istotna jest jego szerokość, ilosć komór w środku a także rodzaj zastosowanego wzmocnienia ze stali. Dwie pozostałe ważne kwestie to okucia i szyby. Od rodzaju zastosowanych okuć będzie zależeć to, czy nasze okna zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Zawsze należy także zapytać o długość okresu gwarancyjnego. Ważną decyzją będzie także wybór okien pcv lub okien drewnianych.
Od czego będzie zależała cena okien?
Okna nie mają jednej stałej ceny i nie występuje coś takiego jak cena za okno standardowe. Wycena zawsze ma charakter indywidualny. Najlepiej jest przyjść do biura sprzedaży z projektem domu albo z wykazem samodzielnie pomierzonych otworów okiennych. Wymiary okien to tylko jeden z wielu czynników, które wpłyną na cenę. Istotny będzie także ich kształt, rozkład poprzeczek czy ilość skrzydeł. Kolor okien także znacząco wpłynie na cenę. Najtańsze są okna białe. Jeśli klient życzy sobie mieć okleinę drewnopodobną od zewnątrz będzie musiał dopłacić około 15%. Podobna dopłata wiąże się z oknami obustronnie oklejonymi. Koszt okien znacząco podraża występowanie nietypowych kształtów takich jak trójkąty, łuki czy półkola. Ponadto każdy niestandardowy element, jaki zamówi klient wpłynie na wyższą cenę. Chodzi tu o nietypowe szyby, na przykład o podwyższonym wskaźniku dźwiękoszczelności, szyby lustrzane czy ornamentowe. Okna, które mają ozdobne szprosy również są droższe. Ponadto za elementy dodatkowe uważa się nawiewniki, stopniowane uchyły, klamki z kluczykiem czy dodatkowe blokady balkonowe. Jeśli zaś chodzi o usługę montażu okien to przy stanie surowym budynku zwykle jest ona darmowa.