brak czasu

Ciągle nie masz czasu? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Życie w ciągłym pośpiechu i napięciu to obecnie codzienność wielu Polaków. Bardzo dużo pracujemy, mamy wysokie ambicje i pragniemy realizować się na różnych polach. Niestety doba każdego z nas ma tylko 24 godziny i zwykle nie udaje się w nią zmieścić wszelkich zamierzonych aktywności. Przyjrzyjmy się więc temu, co warto robić, aby lepiej zarządzać sobą w czasie i przeanalizujmy typowe błędy na tym polu.

Perfekcjonizm

Bardzo często bywa tak, że chcemy wszystko robić idealnie a to niestety pochłania dużo czasu. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie rzeczy muszą być dopracowane w stu procentach i nie wszystkie są tak bardzo istotne. Czasami warto odpuścić i przyjąć założenie, że robimy coś wystarczająco dobrze, gdyż jak mówi znane powiedzenie:

Zrobione jest dużo lepsze od doskonałego.

Lekkie obniżenie wymagań, zwłaszcza na polu domowym, może przynieść same korzyści. Wiele kobiet stawia sobie za punkt honoru, by mieć idealnie czysty dom i przygotowywać samodzielnie wszystkie posiłki, gdyż bardzo chcą dogadzać wszystkim członkom rodziny. Nie warto jednak robić tego kosztem snu i swojego zdrowia. Czasami przecież można obiad zamówić a mieszkanie wcale nie musi być zawsze idealnie wysprzątane.

Rozpraszanie

Za brakiem czasu bardzo często stoi uleganie różnego typu rozpraszaczom. Ich lista jest bardzo długa a na czele znajduje się oczywiście smartfon, który nieustannie nas o czymś powiadamia czy zachęca do śledzenia treści, które wcale nie są nam niezbędne. Warto więc wyrobić sobie dyscyplinę w ramach której w czasie pracy zajmujemy się tylko pracą i odcinamy się od smartfona, portali społecznościowych, telewizora czy telefonów.

Branie na siebie zbyt wielu obowiązków

Wiele osób ma nawyk robienia wszystkiego samodzielnie. Dzieje się tak dlatego, że są one przekonane, iż tylko one są w stanie wykonać obowiązki dobrze. To duży błąd, bo delegowanie zadań może nam bardzo ułatwić życie i pomóc oszczędzać czas. Jeśli chodzi delegowanie zadań to możemy to robić w ramach gospodarstwa domowego, dzieląc się obowiązkami z innymi członkami rodziny. Można też korzystać z usług firm zewnętrznych, które wykonają za nas mycie samochodu, sprzątanie, zrealizują przeprowadzkę czy dostarczą catering dietetyczny.

Chaotyczne działanie

Niejedna osoba działa chaotycznie nie kierując się żadnym planem a to duży błąd, bo każdy z nas powinien przygotowywać na każdy dzień listy zadań, które będą możliwie krótkie. Na początku takiej listy zawsze powinno znajdować się zadanie priorytetowe, które przybliża nas do najważniejszych dla nas celów. Chaotyczne działanie przejawia się także w tym, że ktoś nie trzyma się zasady, że należy w danym czasie wykonywać tylko jedną rzecz. Wielu z nas ma skłonność do przerywania pracy na rzecz innych czynności spontanicznych, które przyjdą nam nagle do głowy. Niestety takie przerywanie jest bardzo nieefektywne, bo potem potrzebujemy dużo więcej czasu by skupić się na tym, co zaczęliśmy robić wcześniej.
Warto pamiętać również o tym, by podobne czynności łączyć w bloki tematyczne, co również oszczędza nasz czas. Jeśli mamy do wykonania telefony albo przelewy róbmy to jednym ciągiem. Podobnie gdy jedziemy do miasta załatwić jakąś sprawę, starajmy się też wypełnić inne obowiązki, które znajdują się w najbliższej okolicy.

Brak zarządzania energią osobistą

Każdy, kto chce być efektywny, powinien pamiętać o tym, że jest coś takiego jak zarządzanie energią osobistą. Przeciętny dorosły człowiek jest w stanie efektywnie pracować nie więcej jak przez 6 godzin. Warto więc ustalać swój plan tak aby godziny najwyższej efektywności wykorzystać na najważniejsze zadania. Błędem jest na przykład poświęcenie pierwszych kilku godzin na sprzątanie czy surfowanie po necie, bo gdy wreszcie już zabierzemy się do właściwej pracy, okaże się że jesteśmy zmęczeni i możemy zrobić niewiele. Podobnie jest z przerwami. Wiele osób wpada w pułapkę wielogodzinnej pracy, gdzie nie robią sobie nawet przerw na posiłki, bo uważają że ich obowiązki są ważniejsze. Niestety taka praca jest nieefektywna. Dużo lepiej jest pracować w krótkich blokach na przykład w technice Pomodoro, gdzie przez 25 minut maksymalnie skupiamy się na pracy, potem robimy 5 minut przerwy i powtarzamy to 4 razy, po czym może nastąpić dłuższa, na przykład godzinna przerwa. Podobnie rzecz ma się z urlopami. Zdecydowanie nie warto z nich rezygnować. Każdy z nas potrzebuje pewnego resetu, zmiany otoczenia i czasu kiedy odpocznie od komputera, telefonu, nie będzie musiał zmywać, sprzątać a także dozna pewnej odmiany związanej z przebywaniem w całkiem innym miejscu. Dzięki takiej regeneracji można zyskać później dużo większą efektywność pracy.

Posts created 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top