ciepło w domu
Dom

Jak racjonalnie wykorzystywać ciepło w mieszkaniu?

Rachunki związane z utrzymaniem ciepła zawsze były stosunkowo wysokie. Po ostatnich podwyżkach cen gazu i energii elektrycznej w wielu gospodarstwach domowych zaczynają więc stanowić poważny problem. W tej sytuacji wiele osób pragnie dowiedzieć się jakie są sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu.

Dlaczego rachunki za ogrzewanie bywają wysokie?

Niedawno przeprowadzone badania pokazały, że zdecydowana większość Polaków ma w swoich pomieszczeniach za wysoką temperaturę. Choć większość kaloryferów wyposażona jest w termostaty, to tylko nieliczni mieszkańcy aktywnie z nich korzystają. Za wysokie rachunki odpowiada także brak umiejętności prawidłowego wietrzenia mieszkań w okresie zimowym. Nie brakuje też osób, które mają w zwyczaju zasłaniać kaloryfery, mimo tego, że bardzo często wiedzą iż jest to niewskazane. Przeprowadzone badania pokazały, że większość osób zna teorię związaną z oszczędzaniem ciepła, jednak tylko nieliczni te zasady stosują w praktyce. 

Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach

O tym, że funkcjonowanie w przegrzanych pomieszczeniach jest niezdrowe, od dawna alarmują lekarze, w tym na przykład alergolodzy. Ich zdaniem optymalna temperatura w mieszkaniu to 20 stopni Celsjusza. Taką temperaturę warto mieć przede wszystkim w salonie. Łazienka to miejsce, gdzie temperatura powinna być wyższa a więc około 23-24 stopnie. Z kolei w kuchni temperaturę można obniżyć, gdyż pracują tam liczne urządzenia emitujące ciepło. Nieco niższa temperatura w nocy a więc około 19 stopni, powinna panować w sypialni. Argumentem zachęcającym do obniżenia temperatury są nie tylko oszczędności finansowe ale także względy ekologiczne. Dzięki temu można zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. 

Wietrzenie pomieszczeń

Bez względu na porę roku pomieszczenia domowe powinny być wietrzone. Dzięki temu utrzymywana jest prawidłowa wilgotność powietrza i zapobiega się rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Zimą około 10 minut przed wietrzeniem należy przykręcić kaloryfer a następnie wykonać krótkie wietrzenie. Po zamknięciu okien kaloryfery można ponownie odkręcić. Jeśli ktoś zimą wyjeżdża, to powinien na ten czas zmniejszyć temperaturę do około 16 stopni.

Dbanie o ciepło w przestrzeniach wspólnych

To działanie dotyczy przede wszystkim mieszkańców bloków wielorodzinnych, gdzie na klatkach schodowych umieszczone są kaloryfery. Warto zdać sobie sprawę z tego, że za ciepło w przestrzeni wspólnej wszyscy mieszkańcy płacą solidarnie. Trzeba więc dbać o to, by okna na klatkach schodowych były zamknięte. Równie istotne są drzwi wejściowe, których zimą nie należy pozostawiać w pozycji otwartej. 

Korzystanie z termostatów

Okazuje się, że choć większość Polaków posiada termostaty, to nie wszyscy wiedzą jak z nich korzystać. Na termostatach najczęściej jest zakres wartości od 0 do 5 albo podane są stopnie Celsjusza. Przy pięciostopniowej skali do pozycji 3 przyporządkowane są temperatury 20-22 stopnie. 1 to 16 stopni, a dwójka to około 18 stopni. Gdy ustawimy pokrętło na gwiazdkę, będzie oznaczało to brak ogrzewania. 

Co jeszcze pomaga oszczędzać ciepło w pomieszczeniach?

Gdy w mieszkaniu planowany jest remont i malowane mają być grzejniki, warto zakupić specjalną farbę, która pozwala na dobre przenikanie ciepła. Gdy zbliża się sezon grzewczy warto odpowietrzyć grzejniki, co sprzyja ich bezawaryjnej pracy. Poza sezonem grzewczym warto też na jakiś czas odkręcić głowicę grzejnika na maksymalną nastawę, co zapobiega zapowietrzaniu się grzejników. 
Ograniczeniu strat ciepła służy także stosowanie ekranów zagrzejnikowych, które można wykonać we własnym zakresie. W tym celu stosuje się folię aluminiową, która odbija ciepło, które następnie wraca do pomieszczenia. Folię aluminiową jej błyszczącą stroną należy przykleić na przykład do tektury i umieścić za grzejnikiem. 
Ponadto zimą warto korzystać na naturalnej energii słonecznej. Jeśli jest akurat słoneczny dzień to należy odsłonić żaluzje, rolety i zasłony, by wpuścić do pomieszczeń słońce, które będzie je nagrzewać. Z kolei wieczorem zasłony należy zaciągnąć, by ciepło pozostawało we wnętrzu. 



Posts created 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top