Wiele osób nie jest zadowolonych ze swojego życia. Bardzo często jest tak, że dana osoba co prawda ma dobrą pracę, założyła rodzinę, jednak coś ją uwiera i czuje, że stoi w miejscu. Tego typu zastój może przydarzyć się każdemu. Nie należy jednak popadać w zniechęcenie, tylko znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy i zacząć działać.
Nic mnie nie cieszy i nic mi się nie chce
Wiele osób może podpisać się pod powyższym cytatem. Są to zazwyczaj osoby, które co prawda wypełniają swoje najważniejsze obowiązki, chodzą do pracy, zajmują się domem, jednak robią to trochę na siłę i mają poczucie, że nic ich nie cieszy. Jeśli stan ten jest przejściowy i szybko mija, to nie ma się czym martwić. Jeśli jednak ktoś od dawna z ogromną trudnością wykonuje zwykłe czynności i izoluje się od ludzi, to być może cierpi na depresję. Dużo częściej jednak bywamy po prostu wypaleni. Zjawisko to kojarzy się przede wszystkim z pracą, tymczasem wypalenie może też dotyczyć innych sfer życia. Zazwyczaj powstaje ono wtedy, gdy czegoś jest za dużo a my żyjemy pod presją czasu.
Aby wyjść z impasu należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie tkwi źródło naszego problemu. Bardzo często jest to praca zawodowa. Pozornie jesteśmy z niej zadowoleni, bo na przykład jest dobrze płatna a wykonywanie danego zawodu jest pozytywnie postrzegane przez społeczeństwo. Jednocześnie może być tak, że my sami bardzo nie lubimy swojej pracy, nie odpowiada ona naszym predyspozycjom albo mamy trudne relacje ze współpracownikami. W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy naprawdę musimy tam pracować, bo może warto po prostu rozglądać się za czymś innym i zrezygnować z obecnej pracy.
Źródłem zniechęcenia w przypadku kobiet bardzo często też bywa zbyt duże obciążenie obowiązkami rodzicielskimi i domowymi. Warto przeprowadzić rzeczową rozmowę z partnerem i wyznaczyć swoje granice. Dobrym sposobem jest także delegowanie niektórych czynności na zewnątrz a więc zamawianie opiekunki na godziny, pomocy sprzątającej czy korzystanie z cateringu dietetycznego.
Za brakiem chęci do życia mogą stać też niezdiagnozowane problemy zdrowotne. Jeśli więc u danej osoby w życiu wszystko pozornie jest w porządku a mimo to czuje się ona zmęczona, zniechęcana i bez energii, to znak że warto zrobić sobie podstawowe badania. Często mogą być to problemy z hormonami, niedobory witamin czy trudności z koncentracją, na które można przepisać odpowiednie leki.
Jeśli robisz daną rzecz ciągle tak samo, nie oczekuj innego efektu
Powodem stania w miejscu bardzo często bywają złe nawyki. Chcemy coś osiągnąć, nie udaje się to od dłuższego czasu a jednak dalej uparcie podchodzimy do zadania w ten sam sposób. Warto starać się zwalczać ten nawyk i szukać nowych sposobów na osiąganie celów. Niektórzy ludzie niepotrzebnie upierają się przy pewnych rzeczach i nie chcą ich zmienić. Przykładowo dana osoba szuka odpowiedniej dla siebie pracy, jednak upiera się, że ma to być praca biurowa. Czemu jednak nie spróbować chociaż raz pracy fizycznej, chociażby po to, by poznać nową perspektywę.
Walcz z rutyną
By coś zmienić w swoim życiu na lepsze, trzeba rozprawić się z rutyną. Nowe sytuacje to nowe szanse, dlatego warto jak najczęściej wychodzić poza swoją strefę komfortu. Okazuje się, że im jesteśmy starsi tym bardziej mamy opory żeby to robić. Tymczasem na każdym etapie życia potrzebujemy zmian, świeżości, wyzwań i różnorodności.
Jeśli czujesz życiowy zastój przyjrzyj się swoim relacjom
Za ogólnym życiowym niezadowoleniem często stoją relacje międzyludzkie. Może to być zarówno samotność jak i otaczanie się nieodpowiednimi osobami. Skrajna samotność nigdy nie jest dobra, bo pozbawiamy się takich ważnych rzeczy jak wsparcie, współodczuwanie czy wzajemna inspiracja. Bywa jednak i tak, że znużenie odczuwają osoby, które otaczają się wieloma osobami. Raz na kilka lat warto więc zrobić solidny przegląd takich relacji. Zacząć należy od osób najbliższych, takich jak mąż, dzieci, rodzeństwo czy rodzice. Pozwoli to dostrzec, że na przykład bardzo udane kiedyś małżeństwo od jakiegoś czasu oddala się od siebie. Być może powodem twojego znużenia jest fakt, że osoby z dalszej rodziny za bardzo zawłaszczają twoją przestrzeń. Jeśli czujesz, że szwagierka lub teściowa za bardzo wtrącają się w twoje sprawy, to czas by wreszcie postawić im granicę. Nad relacjami zawsze warto pracować, bo te dobre dają nam radość, napęd do działania i pozwalają realizować siebie.
Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w internecie informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby przejrzeć nowe posty.