W chłodniejszych miesiącach roku wiele osób często zapada na przeziębienia. Sprzyjają temu niższe temperatury, przeciągi oraz niedobory witamin. Warto wiedzieć, że nie musimy od razu sięgać po leki z apteki, gdy dopadnie nas infekcja. Natura oferuje nam cały szereg dobroczynnych roślin, które są bardzo skuteczne przy przeziębieniach. Moc naturalnych lekarstw sprawia, że można szybko wrócić do zdrowia i uniknąć zażywania leków syntetycznych.
Krzew maliny
W przypadku malin surowcem leczniczym może być cała roślina a nie tylko dobrze wszystkim znane, słodkie owoce. Malina wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Stosuje się ją podczas przeziębień również z uwagi na właściwości napotne i rozgrzewające. Nie wszyscy wiedzą o tym, że przy przeziębieniu można pić herbatę otrzymywaną z pędów malin. Zawierają one salicylany, które działają przeciwgorączkowo i bakteriobójczo.
Lipa
Lipa drobnolistna przede wszystkim znana jest z tego, że łagodzi kaszel oraz chrypkę. Ma ona działanie napotne, odkrztuśne oraz moczopędnie, dzięki czemu szybciej oczyszcza się organizm. W zielarstwie wykorzystuje się zarówno kwiaty jak i szyszki lipy. Lipa zawiera takie cenne substancje jak: flawonoidy, witamina c oraz witamina PP.
Aronia
Aronia ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zaleca się ją przy miażdżycy i nadciśnieniu. Jest ona także cennym owocem zawierającym mnóstwo witamin, które mają działanie wzmacniające. Aronia jest owocem ciągle niedocenianym a wiele osób jej unika ze względu na cierpki smak. Można sobie jednak z tym łatwo poradzić, łącząc aronię z jabłkiem, gruszką czy porzeczką. Warto wiedzieć, że owoce aronii zawierają w sobie antocyjany, które mają działanie przeciwutleniające. Spożywanie aronii pozwala oczyścić organizm z toksyn oraz zmniejsza napięcie i stres. Dzięki temu, że owoce aronii zawierają w sobie dużo witaminy C, pomagają one wspierać odporność organizmu. Ponadto owoc aronii ma właściwości przeciwwirusowe i właśnie dlatego warto je spożywać przy przeziębieniu.
Czarny bez
Jeśli chodzi o bez czarny to w zielarstwie wykorzystuje się między innymi kwiatostany bzu. Kwiaty można zasypać cukrem, dzięki czemu później powstaje swego rodzaju syrop o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Wykorzystywać można także owoce bzu czarnego. Są one bardzo aromatyczne oraz zasobne w witaminy i związki czynne. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by owoców bzu czarnego nie zalewać alkoholem, bo taka mieszanka może być trująca. Jeśli ktoś chce wykonać przetwory z owoców bzu czarnego to powinien wybierać tylko i wyłącznie w pełni dojrzałe owoce. Takich owoców nie należy spożywać na świeżo, gdyż wymagają one obróbki termicznej. W zielarstwie najczęściej wykorzystywane są suszone owoce bzu czarnego. Są one łatwe w przechowywaniu. Gdy nadchodzi pora przeziębień takie suszone owoce należy zalać zimną wodą, podgotować, odcedzić i stosować. Jedną z ważniejszych ról bzu jest regulowanie pracy jelit. Ponadto czarny bez ułatwia odkrztuszanie, zmniejsza gorączkę i łagodzi stany zapalne w organizmie.