rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny głowy-co warto o nim wiedzieć?

Rezonans magnetyczny to badanie bardzo często zlecane na przykład przez lekarzy neurologów, w przypadku występowania przewlekłego bólu głowy czy zawrotów głowy. Jest to badanie nowoczesne i bezbolesne. Dzięki niemu można wykryć takie poważne schorzenia jak stwardnienie rozsiane, guzy czy tętniaki mózgu.


Co warto wiedzieć przed badaniem?


Przede wszystkim na takie badanie wykonywane w systemie NFZ trzeba stosunkowo długo czekać. Jeśli jest to badanie z kontrastem to czas oczekiwania będzie wynosił 2-4 miesiące, natomiast na badanie bez kontrastu czeka się 1 do 2 miesięcy. Warto więc zapisać się jak najszybciej. Informator o terminach badań dostępny jest między innymi na stronie NFZ. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie każdy szpital posiada taki sprzęt, niekiedy więc na badanie trzeba udać się do sąsiedniego miasta. O tym, czy badanie ma być wykonane z kontrastem czy bez decyduje lekarz kierujący i zaznacza to na skierowaniu. Zwykle wydaje on także skierowanie na badania laboratoryjne, które trzeba wykonać na kilka dni przed rezonansem. Przy tej okazji bada się poziom kreatyniny aby sprawdzić czy nerki poradzą sobie z pozbyciem się kontrastu z organizmu. Niekiedy zleca się także badanie poziomu glukozy i TSH. Pacjent przy okazji zapisywania się na badanie otrzymuje ankietę do wypełnienia oraz wytyczne na temat przygotowania się do badania. Przede wszystkim w dniu badania trzeba być na czczo. Pacjent nie powinien jeść ani pić przez około 8 godzin przed badaniem. Zadbać należy także o odpowiedni strój, w którym nie mogą występować elementy metalowe takie jak klamry, suwaki, zatrzaski. Panie powinny założyć sportowy biustonosz, gdzie nie występują metalowe fiszbiny.


Jak przebiega badanie rezonans magnetyczny?


Badanie jest bezbolesne, choć dla wielu pacjentów stresujące. Przed badaniem trzeba oddać wypełnioną ankietę i wyniki badań laboratoryjnych. Pielęgniarka zakład wenflon, przez który będzie podawany kontrast. Do badania zdejmujemy buty, okulary, zegarek. Należy położyć się w sposób, jaki wskaże personel medyczny. Pacjent otrzyma do ręki specjalne urządzenie, dzięki któremu będzie mógł zasygnalizować, gdyby poczuł się źle. Zostaną mu nałożone słuchawki wygłuszające, gdyż urządzenie emituje głośne dźwięki. Nad twarzą zainstalowana zostanie specjalna osłona. Osoba prowadząca zaleci pacjentowi aby nie poruszał się w trakcie badania. Następnie pacjent zostanie wsunięty do tunelu, w którym odbywać się będzie właściwe badanie. Tunel jest stosunkowo ciasny, jednak jest tam zapewniona wentylacja. Badanie trwa od 30 do 45 minut. Pod koniec badania przychodzi pielęgniarka i podaje kontrast, o ile był on zalecony i wtedy badanie trwa jeszcze około 5 minut. Po zakończonym badaniu należy spokojnie wstać, wyjść na korytarz i pozostać tam do około 30 minut. Po tym czasie, jeśli pacjent nie zgłasza żadnych skutków ubocznych, zostaje usunięty wenflon i pacjent może opuścić przychodnię. Zwykle otrzymuje także informację co do tego, kiedy i gdzie ma się zgłosić po wynik badania. Na koniec dostaje on zalecenie, by wypić do 2 litrów wody, dzięki czemu szybciej wydali z organizmu szkodliwy środek kontrastowy.

Posts created 31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top