Badania statystyczne pokazują, że około 80% ludzi ma problem z niskim poczuciem wartości. Różne są przyczyny takiego stanu rzeczy. Warto jednocześnie pamiętać, że nad poprawą samooceny zawsze można pracować.
Dlaczego właściwe poczucie wartości jest tak ważne?
Każdy, kto ma zaniżoną samoocenę powinien nad nią pracować, bo dzięki temu będzie mógł poprawić jakość swojego życia. Wysokie poczucie własnej wartości bardzo ułatwia życie zawodowe, ponieważ osoby z dobrą samooceną nie boją się wyzwań, chętnie uczą się nowych rzeczy i szybciej awansują. Poczucie własnej wartości pomaga także lepiej komunikować się z innymi ludźmi. Takie osoby są otwarte i pozytywnie nastawione do innych, dzięki czemu łatwo zawiązują trwałe przyjaźnie. Poczucie wartości pomaga też tworzyć satysfakcjonujące związki partnerskie. To, jak o sobie myślimy, będzie w dużym stopniu wpływać na efekty naszych działań. Osoby z wyważoną samooceną są odważniejsze, lepiej radzą sobie z porażkami i łatwiej zjednują sobie ludzi w otoczeniu.
Po czym poznać, że ktoś ma niską samoocenę?
Osoby z niskim poczuciem wartości bardzo często są nieśmiałe i mają problemy z nawiązywaniem kontaktów społecznych. Unikają one wystąpień publicznych i czują się niekomfortowo w pracy, która realizowana jest w dużych skupiskach ludzi. Z niską samooceną wiąże się także pewien specyficzny sposób komunikacji. Takie osoby są małomówne, boją się zabierać głos w dyskusji w większym gronie, bo są przekonane, że nie mają nic mądrego do powiedzenia. Słabo radzą sobie także w czasie sporów i kłótni, bo nie potrafią obronić swojego zdania. Charakterystyczne jest także to, że osoby z niskim poczuciem wartości są nieasertywne. Nie potrafią stawiać granic, często zgadzają się na to, czego nie chcą. W ich przypadku zachodzi sytuacja, kiedy to ważniejsze jest, aby nie urazić drugiej strony. Jednocześnie własne potrzeby zostają niezaspokojone. W miejscu pracy takie osoby bywają wykorzystywane albo pomijane. Z niską samooceną wiążą się także liczne kompleksy związane z wyglądem czy brakiem pewnych umiejętności. To również sprawia, że takie osoby nie dają sobie szansy na prowadzenie ciekawego życia.
Co robić, gdy ktoś cierpi na niską samoocenę?
Zaniżona samoocena to coś, nad czym warto pracować. Gdy problem nie jest duży można działać samodzielnie. Jeśli zaś niska samoocena bardzo utrudnia życie pomocny będzie dobry psycholog. Warto zrobić sobie ćwiczenie, które polega na tym, że spisujemy na kartce swoje mocne i słabe strony. Chodzi o to, aby popracować nad swoimi słabszymi stronami i jednocześnie nauczyć się lepiej wykorzystywać własne atuty. Osoby z zaniżoną samooceną mogą także sobie pomóc dzięki specjalistycznej literaturze. Dostępnych jest wiele dobrych książek na temat akceptacji siebie, uczenia się asertywności i rozwoju osobistego. Cenne treści znajdziemy także w Internecie na blogach psychologicznych i specjalnych kanałach filmowych. Aby wzmocnić samoocenę warto także otaczać się wartościowymi ludźmi, których towarzystwo jest dla nas inspirujące i budujące.